Zakończyliśmy rozgrywki AMWL - rozmowa z Jakubem Kańkowskim
Czerwiec
20
2017

Zakończyliśmy rozgrywki AMWL - rozmowa z Jakubem Kańkowskim

Na koniec roku akademickiego 2016/2017 zapraszamy do krótkiego podsumowania Jubileuszowej 10 edycji Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego. Były duże medale, przygotowane pod konkretne dyscypliny, ale również nie zabrakło specjalnych upominków dla najlepszych. W rywalizacji pojawiła się nowa uczelnia, a na Facebooku było jeszcze więcej publikowanych treści. A co jeszcze... - opowiada Jakub Kańkowski, Koordynator AMWL. 

 

Jak przebiegły tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Woj. Lubelskiego? 
- W Jubileuszowej 10 edycji Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego w roku akademickim 2016/2017 wystartowało 14 uczelni z naszego województwa. Klasyfikację generalną wygrał Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który ze zdecydowaną przewagą wyprzedził Politechnikę Lubelską i Uniwersytet Przyrodniczy. Do samego końca trwała zacięta walka o drugą lokatę. Ostatecznie drugie miejsce wywalczyła Politechnika Lubelska, a na najniższym stopniu podium miejsce przypadło Uniwersytetowi Przyrodniczemu z Lublina. Na uwagę zasługuje postawa Wyższej Szkoły Nauk Społecznych z Lublina. Uczelnia ta oficjalnie po raz pierwszy wystąpiła w naszych rozgrywkach, zajmując bardzo wysoką szóstą lokatę i ustępując tylko pięciu największym uczelniom z Lublina. Gratulacje dla kol. Prezes Angeliki Skoczeń i wszystkich studentów reprezentujących WSNS Lublin.

Czy tegoroczne AMWL cieszyły się większą popularnością? 
- Co roku staramy się wprowadzać zmiany w regulaminach technicznych i systemach przeprowadzania dyscyplin, tak aby rozgrywki były atrakcyjne i przyciągały do rywalizacji jeszcze większą liczbę studentów. Oczywiście muszą być one spójne z regulaminami Akademickich Mistrzostw Polski, szczególnie w przypadku gier zespołowych. Warto wspomnieć, że w tym roku wprowadziliśmy nową dyscyplinę - wielokrotne wyciskanie sztangi leżąc, która cieszyła się bardzo dużo popularnością. Po za tym rywalizowaliśmy m.in. na basenie 50 m (Aqua Lublin), przeprowadziliśmy indywidualne zawody w strzelectwie sportowym na nowym obiekcie KM Strzelnica Lublin z dostępem do 12 stanowisk jednocześnie czy podzieliliśmy rozgrywki w brydżu sportowym na turniej par i turniej teamów jak podczas AMP. Według mnie liczne zmiany spowodowały urozmaicenie rywalizacji i przyciągnęły jeszcze więcej startujących zawodników. 

Gdzie studenci mogą szukać informacji o AMWL? 
- Z początkiem roku akademickiego 2016/2017 uruchomiliśmy nową stronę. Na samej górze w zakładce Akademickie Mistrzostwa Woj. Lubelskiego znajdują się wszystkie bieżące informacje dotyczącego naszych rozgrywek. Dodatkowo wszystkie komunikaty z terminarzami i wynikami są udostępniane na profilu Facebook - AZS Lublin. Nowością w ostatniej edycji było wprowadzanie wyników najlepszej trójki z dyscyplin wraz ze zdjęciem na profilu FB Klubu Uczelnianego AZS czy naszym - AZS Lublin (przyp. red.: wyniki poszczególnych meczów dyscyplin zespołowych są sukcesywnie uzupełniane na stronie AZS Lublin). Nie zabrakło również galerii zdjęć na FB, które cieszyły się ogromną popularnością i były udostępniane przez startujących studentów. 

Jaki będzie kierunek rozwoju Akademickich Mistrzostw Woj. Lubelskiego? 
- Na pewno potrzebne są konsultacje z trenerami poszczególnych dyscyplin, czy widzą oni potrzeby zmian zanim wystartuje nowy rok akademicki. Jesteśmy otwarci również na nowe dyscypliny. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie nowych konkurencji wiąże się ze spełnieniem pewnych procedur - w szczególności zainteresowanie startem musi zgłosić minimum pięciu uczelni. 
Na sam koniec chciałbym zaprosić wszystkich studentów do rywalizacji w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego 2017/2018. Zachęcam do udziału w naszych sztandarowych zawodach, a zaczynamy już na początku listopada biegami przełajowymi połączonymi z rywalizacją studentów pierwszego roku pn. Lubelska Uniwersjada. 

 

Dziękuje za rozmowę, Piotr Rejmer. 

Facebook

Youtube

Wspierają nas